Sony NPG

Sony NGP Özellikleri, Sony NPG

Sony’nin NGP adını verdiği yeni ikinci nesil PSP’nin bütün özellikleri

Haber, Uzun zamandır beklenen PSP 2, sizlere de haberini verdiğimiz gibi geçtiğimiz hafta NGP adı ile tanıtıldı. Uzun süredir oyun konsolu çıkarmayarak rakiplerine karşı bir adım geride kalan Sony, yeni oyuncağındaki özelliklerle taraflı tarafsız herkesi heyecanlandırdı.

1- Akıllı telefonlar ile birlikte çalışabilirlik

Sony’nin yeni oyuncağının en büyük özelliklerinden biri de, NGP oyunlarını oynmak için illa bir NGP satın almaya gerek kalmaması. Evet, doğru okudunuz . Android 2.3 ve üzeri telefonunuz varsa Playstation Suite’i indirebilirsiniz. Yani bir NGP sahibiyle beraber aynı oyunu multiplayer olarak oynayabilirsiniz.

Tabii ki cep telefonu vasıtasıyla oyun oynamak NGP deneyiminin çok daha altında kalsa da böyle bir özellik olması NGP’nin en önemli artısı olarak göze çarpıyor.

2. 3G Bağlantısı

Wi-fi desteğinin haricinde 3G’ye de destek veren NGP, oyunculara nerede olurlarsa olsunlar multiplayer yani çok oyunculu oyun keyfini kablosuz olarak sunuyor.

Ayrıca NGP Wi-Fi desteğiylekullanıcılara, yeni oyunlar satın alma ve video indirebilme imkanı da sunuyor.

3- Üstün grafikler
NGP için en önemli özelliklerden birisi de, son derece güçlü bir işlemciye sahip olması. 4 çekirdekli ARM CortexTM-A9 işlemcisini kullanan NGP, güç yönünden herhangi bir sıkıntı yaşamayacak.

4- Çift analog
PSP için yapılan şikayetlerin belki de en büyüğü ürünün çift analoga sahip olmamasıydı. Sony de gelen bu şikayetler üzerine yeni NGP’ye iki adet analog monte etti.

Sony bu hamlesiyle, hem şikayetlerin önüne geçmiş oldu hem de PSP ile PlayStation 3 arasındaki temel farkı ortadan kaldırmış oldu. İkinci analog sayesinde artık futbol oyunlarının yanı sıra silahlı oyunlar da PlayStation 3’teki gibi oynanabilecek.

5- Hareket sensörleri
iPhone ve Android platformlarından da alışık olduğumuz hareket sensörleri, NGP’de de karşımıza çıkıyor.

Cep telefonları üzerinde ilk evresinin tamamlayan hareket sensörleri, Sony’nin yeni taşınabilir oyun konsoluyla birlikte bir sonraki seviyeye çıkıyor.

6- GPS
Next Generation Portable’ın kısaltması olan NGP adıyla karşımıza çıkan PSP 2, bünyesinde GPS özelliğini de bulunduruyor.

NGP’nin bir oyun cihazı olmasına rağmen GPS özelliğinin entegre edilmesi büyük bir merak uyandırıyor.

7- PSP’ye tam uyumluluk
Birçok PSP oyununa sahipken, birden bire hepsi demode oldu diye düşünmeyin. Sony yeni oyuncağında, daha önce PSP için indirilen oyunların sorunsuzca NGPye transfer edilmesini sağlıyor.

Bu sayede geriye doğru tam uyumluluk göstereceğini vaat eden Sony, kolay ve sorunsuzca versiyon yükseltilebileceğini söylüyor.

8- Trophy/PSN desteği
PSP hakkında hayal kırıklığı yaratan şeylerden birisi de PlayStation 3 ile tam bağlantılı olmamasıydı.

Daha önceden PlayStation 3’te karşımıza çıkan Trophy (ödül) desteği, oyuncular için tabir-i caizse kıdem niteliği taşıyor.

NGP’yi böylesine bir özellikten mahrum etmeyen Sony, oyunculara PlayStation 3 deneyimini taşınabilir olarak yaşatacak.

9- Çoklu dokunmatiği desteklemesi
Daha önce Nintendo tarafından tasarlanan dokunmatik ekran fikri büyük eleştirilere yol açmıştı. Ancak zamanla dokunmatik ekranda oyun oynanabileceği konusunda herkes hem fikir hale geldi.

Sony de bu düşünceyle yola çıkarak NGP’de çoklu dokunmatik desteği sundu.

10- Son 5 yılda çıkan ilk PlayStation konsolu
En son 2006 yılında PlayStation 3’ü çıkaran Sony, tam 5 yıldır sessizliğini koruyordu. Bu zaman diliminde Sony, PlayStation 3’e kardeş olarak Slim modelini çıkarmış olsa da uzun zamandır yeni bir ürün piyasaya sunmamıştı

Bir cevap yazın