PS3 JB NEDİR NE İŞE YARAR?

Playstation 3 bütün oyun aleminin şimdiye kadar gördüğü hack’lenmeye en dayanıklı alet bildiğiniz gibi. Bir kaç kere farklı hack gruplarından “hack’ledik, olayı çözdük, ISO çalıştırdık” gibi laflar geldiyse de şimdiye kadar hepsi fos çıktı. En nihayetinde PS3’te çalışan oyunlar, filmler, müzikler (sizin yükledikleriniz bile) iki-üç kez enktripte-dekripte oluyor, bu şekilde kullanıcıya sunuluyordu. Sistemin içerisinden, resmi yollardan müdahele edilmediği sürece kapalı bir kutu gibiydi Playstation 3

Model ayırmıyor, hem Slim hem de Fat’te çalışıyor PSJailbreak.
Biliyorum, hepiniz Playstation 3’ü kıran aletle ilgileniyorsunuz ama önce size küçük bir hikaye anlatmak istiyorum. Eğer 2005-2007 arasında bir PSP’niz olduysa, bildiğiniz üzere PSP ilk dönemlerinde ISOLoader’lar ile ISO formatındaki oyunları hafıza kartından çalıştırabiliyordu, yani bugün olduğu gibi Custom Firmware mevzusu yoktu. İşte o dönemlerde aynı zamanda Sony çalışanlarının PSP’lere istedikleri Firmware’leri yüklemek için kullandığı bir pilin olduğundan, bu pilin aleti geliştirici moduna (debug mode) soktuğundan bahsedilirdi. İlk başlarda sadece bir söylenti olan bu durum, daha sonra birisinin bu pili ele geçirip birebir kopyalamasıyla gerçekliğe kavuştu ve sihirli pile günümüzde çoğu PSP sahibinin bildiği adı verildi: Pandora’s Battery. Bu pille PSP’yi tamamen yazılım değiştirmeye açık hale getirebiliyor, istediğiniz firmware’i rahatlıkla atabiliyordunuz (hatta versiyon 1.50’ye bile döndürmek mümkündü). Bu pil PSP’nin homebrew’a ve “backup” kullanımına tamamen açık hale getirilmesine yardımcı oldu.

Tamam, biliyorum, sıkıldınız, “ee, Playstation 3’e geç” diyorsunuz. Bağlamak istediğim nokta şu: Ya birisi, PS3 için bu pilin aynısını, sadece USB stick formatında ele geçirseydi ne olurdu? Ben size söyleyeyim: PSJailbreak olurdu (hatta oldu bile). PSJailbreak ile PS3’ü aynı PSP’de olduğu gibi geliştirici moduna geçirebiliyor ve HDD’den oyun oynatmayı aktif hale getirebiliyorsunuz. Nasıl ama? Tamam, korsan ilk akla gelen şeylerden birisi, hatta çoğu kişi bunun için kullanacak ama ben de sürekli diskleri hangi kaba koyduğunu unutan biri olarak elimdeki oyun arşivimi komple HDD’ye atmaya hayır demem hani.

Alet şu anda 140 dolara satılıyor ve stok sağlayan sitelerin elindeki stoklar bitti bile (yalnız yorumlarda “nereden alabiliriz” diye sormayın lütfen, haberini yazıyor olabiliriz ama o kadar da değil yani). Kısacası almak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız, gerçi Türkiye’ye gönderi yapıp yapmadıkları konusunda hiç bir fikrim yok. Bir de, eğer aleti kullanmak istiyorsanız kesinlikle firmware’inizi güncellememelisiniz.

Peki neden bu kadar pahalıya satıyorlar sizce? Cevap çok basit aslında. Sony bir dahaki firmware güncellemesi ile bu açığı kapatacak ve bir süre sonra çok küçük bir kesme hitap edecek bu alet, bu yüzden olabildiğince yüksek fiyata satıp olabildiğince kar etmek istiyor satan elemanlar. Yani bu aleti alanlar muhtemelen bir sonraki Sony güncellemesinden sonra kullanamayacak, hatta yapımcıların sözlerine göre PSN’den de banlanma ihtimalleri de var. Riske değer mi? Sanmıyorum, ama bu biraz da kullanan kişinin bileceği ve karar vermesi gereken bir iş. Ben getirtmeyi düşünmüyorum şahsen, bu kadar kısa ömürlü olacağı tahmin edilen bir şey sizin işinize yarar mı bilemem. Yine de PS3’de homebrew’un önünü açtığı için gayet güzel bir gelişme.

Bir cevap yazın